Šokujúca príčina, ktorá môže kedykoľvek spôsobiť vážnu poruchu, či požiar vášho auta a to aj nového !

Mnohí vodiči často nachádzajú pod kapotou motora roztrhanú izoláciu kapoty, alebo dokonca poškodenú izoláciu káblov a nevedia zistiť príčinu.  Ak toto zistíte, majte sa na pozore !

Vyhryzená diera v izolácií kapoty

Množstvo majiteľov áut si takéto niečo ani nevšimne

To, že majú nejaký problém, zistia až keď večer odstavia auto a ráno ho nenaštartujú, alebo keď ich o druhej v noci zobudí sused, že majú auto v plameňoch !  Kto to nezažije, nevie si vôbec  predstaviť zúfalstvo, a bolesť, ktorú taký človek cíti, keď vidí horieť svoje auto a s ním všetky veci, ktoré v ňom mal…

Kým prídu hasiči, je už zvyčajne vyhorené na „komplet“ …

Čo je tou častou príčinou, a ako ju odstrániť?

Príčinou sú malé zvieratá, ktoré vlezú do motorového priestoru.
Kuny a hlodavce radi vyhľadávajú teplé miesta, kde by sa mohli príležitostne zohriať, počas chladnejších letných nocí a najmä v zimnom období.

Skvelú príležitosť nájdu v podobe odstaveného auta, ktorého teplý motor pomerne dlho chladne. Ľahko sa k nemu dostanú cez podvozok auta a vyhryzú si pelech, kde môžu pohodlne ležať.  Často pritom poškodia plstený materiál, ktorý izoluje  kapotu, čo je ešte ten lepší prípad.

Horšie je, keď vyhryzú otvory v nejakej hadici, alebo nebodaj prehryzú aj zväzok káblov, ktorý im zrejme zavadzia, alebo možno aj chutí…

Pod autom niekedy vidieť vytečenú chladiacu kvapalinu z motora, alebo aj palivo. V tom najhoršom prípade však môže vzniknúť aj skrat, lebo medzi prehryzenou izoláciou káblov môže  preskočiť  iskra a následný požiar auta, sa zvyčajne podarí uhasiť až hasičom.

Nedajbože, aby sa to niekomu stalo počas jazdy! Vibrácie, ktoré spôsobuje naštartovaný motor, alebo jazda vozidla, môžu veľmi ľahko spôsobiť skrat v mieste poškodenej izolácie elektrických vodičov a vzápätí požiar vozidla.

Samotnú príčinu požiaru vyšetrovatelia zvyčajne alibisticky nazvú “technickou príčinou”, aby medzi ľuďmi nevznikala panika. Stať sa to totiž môže komukoľvek a kdekoľvek. Ceny za profesionálnu opravu káblovačky sú  značné a v prípade vyhorenia, zvyčajne skončí auto beznádejne v šrote. Preto je vždy lepšia prevencia.

Riešenie je úplne jednoduché :

Stačí do motorového priestoru namontovať účinný odpudzovač  kún a hlodavcov. Je to takmer zanedbateľná investícia v porovnaní so škodami, ktoré môžu vzniknúť. 

Ultrazvukový odpudzovač škodcov do auta

Odpudzovač je iba o málo väčší ako krabička cigariet, no o jeho účinnosti svedčí fakt, že tento model nakupujú a montujú aj niektorí profesionálni predajcovia automobilov, (napríklad MERCEDES). Eliminujú tak vznik takejto nečakanej poruchy a  zabránia problémom, ktoré by im hrozili v súvislosti s reklamáciami nových vozidiel.

Montáž je jednoduchá, stačí odpudzovač upevniť v motorovom priestore, čierny káblik pripojiť ku kostre vozidla a červený na prívod +  12 V od akumulátora.  Odber prúdu je zanedbateľný.  Výhodou je, že ľudské ucho jeho zvuk nepočuje, no kunám a hlodavcom je nepríjemný, preto sa mu vyhýbajú.  Odpudzovač sa zapína automaticky, po vypnutí motora, v závislosti na poklese napätia dodávaného alternátorom pri chode motora.
Preto sa nemôže stať, že ho zabudnete zapnúť.

Do nákladných automobilov je vhodný rovnaký typ, líši sa iba napájacím napätím + 24 V.

Jeho montážou končí riziko vyhrýzania káblov zvieratkami, tým pádom aj riziko poruchy a bordelu z vyhryzenej izolácie v motorovom priestore.
Tento odpudzovač sa veľmi osvedčil, po jeho inštalácií do vášho auta budete môcť kľudne spávať bez strachu, či ráno naštartujete, pre poškodené káble v motore.

Odpudzovač je českej výroby a firma Dolton je jeho dovozcom a predajcom na Slovensku. Objednajte si ho telefonicky na dobierku, alebo osobne v predajni Dolton v Žiline. www.dolton.sk , spolu s rýchlosvorkami na jeho bezproblémové pripojenie.

Ak ste videli u niekoho poškodené káble, alebo izoláciu poraďte mu. Zdieľajte článok so svojími priateľmi, možno im ušetríte zbytočné problémy.

Mohli by Vás tiež zaujímať „Užitočné typy pre Vašu bezpečnú domácnosť a firmu“ z našej 23 ročnej praxe. Na stiahnutie zatiaľ zdarma TU.

Vojtech Križan
Som obyčajný človek - podnikateľ, ktorý žije a tvorí na tejto planéte a v rámci svojich možností sa snaží pomáhať ľuďom aj mimo oblasť svojho podnikania. Viac o mne si môžete prečítať TU>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaním svojho komentára súhlasíte so zásadami spracovania osobných údajov a dávate súhlas na zverejnenie komentára v takom znení aké ste vytvorili. Zásady spracovania osobných údajov