Šokujúca príčina, ktorá môže kedykoľvek spôsobiť vážnu poruchu, či požiar vášho auta a to aj nového !

Mnohí vodiči často nachádzajú pod kapotou motora roztrhanú izoláciu kapoty, alebo dokonca poškodenú izoláciu káblov a nevedia zistiť príčinu.  Ak toto zistíte, majte sa na pozore !

Vyhryzená diera v izolácií kapoty

Množstvo majiteľov áut si takéto niečo ani nevšimne

To, že majú nejaký problém, zistia až keď večer odstavia auto a ráno ho nenaštartujú, alebo keď ich o druhej v noci zobudí sused, že majú auto v plameňoch !  Kto to nezažije, nevie si vôbec  predstaviť zúfalstvo, a bolesť, ktorú taký človek cíti, keď vidí horieť svoje auto a s ním všetky veci, ktoré v ňom mal…

Kým prídu hasiči, je už zvyčajne vyhorené na „komplet“ …

Čo je tou častou príčinou, a ako ju odstrániť?

Príčinou sú malé zvieratá, ktoré vlezú do motorového priestoru.
Kuny a hlodavce radi vyhľadávajú teplé miesta, kde by sa mohli príležitostne zohriať, zvlášť v zimnom období.

Skvelú príležitosť nájdu v podobe odstaveného auta, ktorého teplý motor pomerne dlho chladne. Ľahko sa k nemu dostanú cez podvozok auta a vyhryzú si pelech, kde môžu pohodlne ležať.  Často pritom poškodia plstený materiál, ktorý izoluje  kapotu, čo je ešte ten lepší prípad.

Horšie je, keď vyhryzú otvory v nejakej hadici, alebo nebodaj prehryzú aj zväzok káblov, ktorý im zrejme zavadzia, alebo možno aj chutí…

Pod autom niekedy vidieť vytečenú chladiacu kvapalinu z motora, alebo aj palivo. V tom najhoršom prípade však môže vzniknúť aj skrat, lebo medzi prehryzenou izoláciou káblov môže  preskočiť  iskra a následný požiar auta, sa zvyčajne podarí uhasiť až hasičom.

Nedajbože, aby sa to niekomu stalo počas jazdy! Vibrácie, ktoré spôsobuje naštartovaný motor, alebo jazda vozidla, môžu veľmi ľahko spôsobiť skrat v mieste poškodenej izolácie elektrických vodičov a vzápätí požiar vozidla.

Samotnú príčinu požiaru vyšetrovatelia zvyčajne alibisticky nazvú “technickou príčinou”, aby medzi ľuďmi nevznikala panika. Stať sa to totiž môže komukoľvek a kdekoľvek. Ceny za profesionálnu opravu káblovačky sú  značné a v prípade vyhorenia, zvyčajne skončí auto beznádejne v šrote. Preto je vždy lepšia prevencia.

Riešenie je úplne jednoduché :

Stačí do motorového priestoru namontovať odpudzovač  kún a hlodavcov. Je to takmer zanedbateľná investícia v porovnaní so škodami, ktoré môžu vzniknúť. 

Ultrazvukový odpudzovač škodcov do auta

Odpudzovač je iba o málo väčší ako krabička cigariet, no o jeho účinnosti svedčí fakt, že tento model nakupujú a montujú aj niektorí profesionálni predajcovia automobilov, (napríklad MERCEDES). Eliminujú tak vznik takejto nečakanej poruchy a  zabránia problémom, ktoré by im hrozili v súvislosti s reklamáciami nových vozidiel.

Montáž je jednoduchá, stačí odpudzovač upevniť v motorovom priestore, čierny káblik pripojiť ku kostre vozidla a červený na prívod +  12 V od akumulátora.  Odber prúdu je zanedbateľný.  Výhodou je, že ľudské ucho jeho zvuk nepočuje, no kunám a hlodavcom je nepríjemný, preto sa mu vyhýbajú.  Odpudzovač sa zapína automaticky, po vypnutí motora,
preto sa nemôže stať, že ho zabudnete zapnúť.

Do nákladných automobilov je vhodný rovnaký typ, líši sa iba napájacím napätím + 24 V.

Jeho správnou montážou končí riziko poškodenia auta zvieratkami, tým pádom aj riziko poruchy a bordelu z vyhryzenej izolácie v motorovom priestore. Môžete kľudne spávať bez strachu, či ráno naštartujete.

Odpudzovač nie je čínskej výroby, ale českej a pokiaľ ho chcete a neviete, kde ho kúpiť,  môžete ho objednať telefonicky na dobierku, alebo osobne v predajni Dolton v Žiline. www.dolton.sk Cena sa pohybuje okolo 30 €.

Je možné telefonicky dohodnúť aj prípadnú montáž do vozidla, ovšem iba v Žiline.

Pozrite si aj ďalšie články na tomto webe, tipy a návody, ktoré postupne pribúdajú, niektoré vám môžu byť tiež užitočné. Ak ste videli u niekoho poškodené káble, alebo izoláciu poraďte mu. Možno mu ušetríte zbytočné problémy. Pokiaľ uznáte za vhodné, odporučte článok aj priateľom.

Vojtech Križan
Som obyčajný človek z mäsa a kostí, ktorý žije a tvorí na tejto planéte a v rámci svojich možností sa snaží pomáhať ľuďom aj mimo oblasť svojho podnikania. Viac o mne si môžete prečítať TU>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaním svojho komentára súhlasíte so zásadami spracovania osobných údajov a dávate súhlas na zverejnenie komentára v takom znení aké ste vytvorili. Zásady spracovania osobných údajov

  • Kategorie
  • Najnovšie články
  • Archív
  • Chcete pokojne spávať, mať istotu že Vás nič zlé neprekvapí, premýšľate ako zabezpečiť svoju firmu, či domácnosť ? Čo môžete urobiť preventívne a ihneď aj bez peňazí? Zvažujete, aký systém zvoliť a prečo ? Potrebujete sa pripraviť, viete na čo všetko musíte pred návrhom myslieť ? Viete ako urobiť optimálne riešenie na prvý krát ? Chcete odpovede aj na ďalšie Vaše otázky teraz? Tu sú pre Vás!
  • 5 tipov pre Vašu bezpečnú domácnosť a firmu