VENTURE CAPITAL

Je rizikovejší avšak preukázateľne najvýkonnejší krátkodobý až strednodobý investičný nástroj kapitálového trhu. Dokáže bežne prinášať i desaťnásobky vstupnej investície, no rovnako môže priniesť aj stratu. 

Princíp venture capitálového investovania je jednoduchý:  
Existuje množstvo zaujímavých a užitočných vynálezov,  projektov, patentov a technológií, ktoré nikdy neboli realizované. Niektorí vizionári, investori, či investičné spoločnosti tieto zaujímavé patenty a projekty cielene vyhľadávajú a s pomocou vlastného kapitálu, prípadne kapitálu od ďalších súkromných investorov, solventných ľudí, či  inštitúciií,  podporujú ich dokončenie a realizáciu. 
Dokončené diela potom odpredajú zvyčajne za mnohonásobok ich vstupnej hodnoty. Na zisku potom profitujú všetci tí, ktorí sa na realizovaných dielach finančne podieľali. 

História venture capitálu.
Tento sektor funguje takmer 130 rokov. Asi prvá, historicky zaznamenaná venturecapitálová investícia, je vynález röntgenovho prístroja v roku 1895. Banky röntgen odmietli financovať.
Jeho realizáciu však podporili kolegovia, nadšenci a priatelia vynálezcu. Po dvoch rokoch bol prístroj dokončený. Výroba a predaj prístroja im priniesla vysoký zisk. Vývoj a výroba röntgenových prístrojov pokračuje ďalej a naďalej prináša zisky, aj keď dnes už iným investorom. 

Venture capitál a jeho potenciál.
Pokiaľ sa medzi bežnými projektami vyskytne aj nápad, patent, či projekt s globálnym prínosom a využitím, ako sú napr APPLE, GOOGLE, FACEBOOK, UBER, či český AVAST, alebo liek na HIV, tak v takom prípade môžu byť zisky nevýčisliteľné !
Štatistika ukazuje, že medzi 100 projektami sa vyskytne aj jeden s takýto potenciálom.

Vysoká výnosnosť tohto sektoru je dôvodom, prečo venture kapitál vyhľadávajú solventní investori, a napriek vyššiemu riziku, držia časť svojho kapitálu aj v tomto sektore. 
Dôvodom je, že "keď sa zadarí" tak prínos aj z pomerne nízkej investície pocíti investor veľmi výrazne.
Prístup k venturecapitálovým investíciam mali doposiaľ len veľmi solventní investori, pretože minimálna možná investícia, napríklad v Amerike, začínala na stovkách tisíc dolárov. 

Riziko všeobecne.
Vždy a všade existuje riziko, že investor môže prísť o všetky peniaze. Finanční poradcovia sa toto často bránia otvorene povedať v strachu, že prídu o investora.
Áno, pravda je taká, že môžeme kedykoľvek prísť o všetky peniaze. Je jedno, či ich máme vo vrecku, doma v trezore, v nehnuteľnostiach, v investíciach, alebo garantované v tej najlepšej banke.
Vždy môžeme prísť o svoje peniaze. Taký je  fakt !!! ...  
Hlavnou účinnou ochranou peňazí je ich rozloženie do viacerých sektorov a nástrojov, čiže diverzifikácia.

Riziko venture capitalového investovania.
Aj vo venture capitálovom sektore v tom najpesimistickejšom prípade môže investor prísť o peniaze.
Môže sa stať, že sa nepodarí uskutočniť žiadny z projektov. Úspešnosť tohto sektoru totiž najviac závisí od kvality projektov, a ich počtu. Pokiaľ všetko stojí len na jednom projekte, tak je riziko vysoké. Ak je však v portfóliu viacero projektov, úmerne sa znižuje riziko.

Rovnako záleží aj na kvalite projektu. Aká je jeho perspektíva, aká je hodnota tímu, ktorý na ňom pracuje, prestíž, jeho perspektíva využiteľnosti, dopyt, dopad na ekológiu, zdravie, či výživu ľudí, či globálne rozšírenie...

V tom optimistickejšom scenári môže investor získať už v priebehu krátkodobého až strednodobého investičného horizontu aj niekoľkonásobok svojej investície.
Všeobecne odporúčaná investícia do tohto sektoru je maximálne 10 až 20 % celkového majetku.
Aj to stačí na to, že keď sa zadarí, tak to investor výrazne pocíti. Pokiaľ by však o peniaze prišiel, nezrujnuje ho to a neskončí tragicky.
V tomto sektore často platí, že "RISK JE ZISK".