Peňažná RENTA

.

.

 • Finančná nezávislosť,
  prosperita,
  sloboda...
 •  

POZOR!PPpppp

Svet je stále plný príležitostí o ktorých  netušíme... 
Náš strach a predsudky však spôsobujú, že ich oveľa ľahšie odmietame, ako spoznávame...

Volám sa Vojtech Križan, podnikám 29 rokov a popri tom sa dlhodobo zaoberám i témou nezávislého pasívneho príjmu.
Po rokoch práce v investíciach som sa vypracoval až do úrovne privátneho bankovníctva v Rakúsku a 4 roky som poskytoval investičné poradenstvo elitnej klientele a solventným klientom. Spoznal som niekoľko zaujímavých a serióznych riešení, ktorých výsledky sú tak presvedčivé, že stojí za to, sa s niektorými zoznámiť. 
Väčšina Slovákov netuší, že existujú tieto možnosti.

Nepoznám vašu situáciu a neviem, ktoré riešenie by mohlo byť pre vás to najzaujímavejšie, no niektoré tu priblížim.

EXISTUJE jednoduchý spôsob, ako si v krátkom čase vybudovať majetok, vytvoriť RENTU a 3 zdroje príjmu, bez potreby sa o niečo starať 

Pre koho nie je táto príležitosť vhodná?
- Pre tých, ktorí chcú všetko zadarmo... Každá vec, má svoju hodnotu a dobrá vec vždy niečo stojí. Dôležitá je však návratnosť investície a tá je tu rýchla. Ak si myslíte, že dobré veci sú zadarmo, odíďte z tejto stránky, lebo len márnite svoj čas !

Pre koho je táto príležitosť?  
- Pre tých, ktorí chcú veľa získať a sú ochotní pre to aj niečo urobiť. To minimum je vidieť a koncentrovať sa na podrobnosti.
Ak si ich pozriete, pozorne, presvedčia vás. Pokiaľ sa pritom budete "hrať" s mobilom, tak sa s ním hrajte a toto neskúšajte !
- Pre tých, ktorí  sú kreatívni, ale "vyhorení" a hľadajú novú zmysluplnú príležitosť, ktorá by ich mohla  o5 naštartovať.
- pre investorov, ktorí uvítajú lepšiu diverzifikáciu, značné zhodnotenie a rýchlu návratnosť investície.
- pre tých, ktorí sa rýchlo rozhodujú a používajú slová "RISK JE ZISK"...
- no a samozrejme pre tých, ktorí stratili príjem a potrebujú, a lebo chcú hneď zarobiť.

Toto nie je návod na investičné rozhodnutie !
Predtým než sa akokoľvek rozhodnete prečítajte si aj vysvetlivky, diverzifikáciu a riziká v dolnej časti stránky.

Čo je RENTA ?

Je nezávislý stabilizačný príjem človeka, pochádzajúci z majetku. Môže vykryť všetky naše potreby a znamenať pre nás aj finančnú nezávislosť, čiže slobodu.

Renta je taký zdroj peňazí, ktorý funguje aj keď spíme, poskytuje prísun financií aj keď nebudeme podnikať, či pracovať, alebo keď budeme časť roka plážovať niekde v Karibiku...
Pre starších, znamená podstatne vyšší dôchodok, bez živorenia v starobe.

Na Slovensko vstúpila v roku 2020 spoločnosť, ktorá má ambíciu stať sa ďalšou miliardovou spoločnosťou v Európe.  
Umožňuje ľuďom zarobiť aj v covidovej kríze, a vytvoriť si tri stabilné zdroje príjmu.
Záujemcom umožňuje pracovať aj z domu, bez toho, aby sa potrebovali stretávať.
Nezľaknite sa vysokých čísiel, takéto zisky dokáže prinášať venture kapitálový sektor*, ktorý doposiaľ nebol bežným ľuďom dostupný. (* viac vo vysvetlivkách dolu)

HLAVNÉ PODMIENKY A VÝHODY

Aj s jedinou investíciou 1000 USD, si môže OBČAN V EU nad 18 r.  kúpiť 1000 podielov materskej spoločnosti a trvalo zarábať na každom realizovanom diele v jej portfóliu a to tromi spôsobmi:

 • 1
  Poberať rentu vo výške 3 až 11 násobku hodnoty svojích podielov a to opakovane z každého dokončeného projektu.
 • 2
  Zväčšovať svoj majetok nárastom hodnoty podielov. (Súčasná hodnota: 1 podiel = 1 US dolár).
 • 3
  Okamžite zarábať ako obchodný partner, pokiaľ záujemca - investor potrebuje príjem a chce aktívne pracovať.

Spoločnosť pôsobí na Slovensku, v Česku, Nemecku, Poľsku a pripravuje sa legislatíva pre vstup na maďarský a španielsky trh.
O tom, že tu sa nehrá s fazuľkami, svedčí fakt, že v jej aktuálnom portfóliu je niekoľko strategických projektov, pričom  každý má hodnotu viac ako sto miliónov dolárov.  Slovenský projekt má hodnotu 350 000 000 USD. (350 miliónov)

Tieto diela sú v záverečnej fáze, pracujú na nich niekoľko rokov nadnárodné vedecké tímy vedcov, špecialistov, jadrových fyzikov a lekárov a napríklad technológia reaktora na výrobu vodíkaje 4. generácie je podporovaná aj vládou SR.

Každé dokončené dielo, či technológia sa následne predá strategickému výrobcovi a zisk sa ihneď rozdelí investorom podľa počtu podielov, ktoré vlastnia. Investori teda majú príležitosť, podieľať sa ziskom na všetkých projektoch, ktoré sú a ešte v budúcnosti pribudnú do portfólia spoločnosti, a to aj s jedinou malou 1000 dolárovou investíciou !

Auto na vodíkový pohon

Vláda slovenskej republiky podporuje túto technológiu.
Zdroj: TV JOJ

Pozrieť krátke video

Všetci vieme, že potenciál využitia vodíka je obrovský.   Vodík je palivo budúcnosti, ktoré je ekologicky  čisté, neškodí životnému prostrediu a ani zdraviu ľudí. Vyrába sa z vody, ktorej sú plné oceány. Horením vodíka vzniká čistá vodná para. 
Hlavné využitie vodíka bude najmä v energetike. Už od roku 2023  sa budú odstavovať  jadrové elektrárne v Európe a nahradia ich zrejme vodíkové. Vodíkom budeme časom kúriť aj v domácnostiach. Vodíkom sú dnes poháňané rôzne stroje, turbíny, autá a budú ním poháňané aj vlaky, lode a lietadlá.

Vodíkové lietadlá budúcnosti

Tu si môžete pozrieť, ako by mohli v budúcnosti vyzerať vodíkové lietadlá. Zdroj: Spektrum Jána Mečiara TV JOJ.

Pozrieť krátke video

Slovenskí vedci a špecialisti z Výskumného ústavu jadrovej energetiky v Trnave, 9 rokov pracujú na vývoji vodíkového reaktora 4. generácie.  Je hotový a odskúšaný funkčný prototyp a práve prebieha záverečná designová fáza technológie.
Vďaka niekoľkým novým patentom a inovatívnym riešeniam  má slovenská technológia reaktora náskok pred svetom a záujem o túto technológiu prejavujú i globálne miliardové spoločnosti, ako Siemens a ruský miliardový gigant Rosatom, ktorý založil Vladimír Putin. Auditom odhadovaná hodnota technológie predstavuje sumu 350 miliónov dolárov, čo je viac ako 10 násobok vstupnej investície a to ešte nemusí byť  konečná suma.  Preinvestovaných bolo doposiaľ vyše 30 miliónov a k dokončeniu chýbajú už len približe 2 milióny dolárov.
Aj táto technológia patrí do portfólia, z ktorého  investori profitujú a máte možnosť poôcť svojími finaniami s jej uskutočnením a následne sa podieľať aj na ziskoch z predaja.

Okrem troch projektov, ktoré sú v hlavnej prezentácií bližšie predstavené, bude v portfóliu tejto obrovskej spoločnosti behom 5 až 8 rokov ďalších 50 až 100 podobných projektov. Kúpou podielov investor profituje jedinou sumou na všetkých projektoch, to znamená, že aj na tých budúcich, bez potreby ďalšej investície. Je to umožnené sofistikovaným modelom tohto podnikania, s ktorým spoločnosť prichádza.
Názov spoločnosti, celý princíp, ďalšie dva dokončované projekty, ako aj spôsob tvorby zisku a nový model podnikania je podrobnejšie prebraný v krátkej prezentácií, ktorú si môžete pozrieť cez toto tlačítko.

Krátke zhrnutie podmienok a výhod tejto príležitosti:

- Minimálnou investíciou od 1000 dolárov si záujemca obstará podiely materskej spoločnosti, stáva sa investorom.
- Aj touto jedinou investíciou si investor tvorí 3 druhy príjmu

- Pri predaji každého z projektov, sú investorom vyplatené dividendy  (minimálne trojnásobok investície)
(To znamená, že prinákupe podielov spoločnosti za 1000 USD je vyplatená dividenda minimálne 3000 USD)

Príklad: Pri predaní prvého projektu je vyplatená dividenda 3000 USD, druhého projektu znovu 3000 USD, tretieho projektu, znovu 3000 USD... Investor profituje jedinou investíciou na všetkých projektoch v portfóliu. (Vypláca sa až 70 % zisku okamžite, zvyšných 30 % zisku tvorí reinvestíciu smerovanú do nových projektov. Tým je zaručené trvalé financovanie nových projektov, bez potreby ďalších investícií od existujúcich investorov.)
Druhý príjem pochádza z rastu hodnoty podielov (Hodnota podielov rastie s každým predaným projektom)
Tretí príjem môže tvoriť provízia, pri sprostredkovaní persektívnych projektov, ako aj investorov ( možná spolupráca)

 • Minimálne predpokladané zhodnotenie dosahuje 3 násobok investície, v prípade optimálnych okolností môže však dosiahnuť až 11 násobnú aj vyššiu hodnotu.
 • Hodnota podielov spoločnosti je teraz na štartovacej úrovni a bude narastať s každým predajom hotového projektu.
 • Počet podielov na predaj je obmedzený. (4,5 miliardy). To znamená, že bude obmedzený i počet možných investorov.
 • Podiely sú dedičné.
 • Investori môžu svoje podiely kedykoľvek predať, (LIKVIDITA), ak by sa ocitli vo finančnej tiesni.
 • Investori si môžu dokúpiť aj ďalšie podiely a tým zvýšiť svoj majetok, pokiaľ ešte nie sú vypredané.
 • Noví investori profitujú len z projektov, ktoré prebiehajú v čase nákupu ich podielov a ďalších, ktoré pribudnú.
 • Predpokladaná návratnosť investície je možná už v prvom, či v druhom roku.
 • Investori nemusia, ale môžu aj spolupracovať,  môžu teda ihneď získavať províziu aj za sprostredkovanie perspektívnych projektov, či investorov.

Táto príležitosť je výnimočná a jedinečná nielen svojou výnosnosťou, ale najmä krátkodobým až strednodobým investičným horizontom.  

Znamená to, že návratnosť a prvé výnosy je možné dosiahnuť už aj v prvom, či druhom roku investovania. Preto tento sektor podnikania patrí do portfólia investorov, ktorí chcú lepšie diverzifikovať a zarobiť už v krátkom čase a nechcú čakať dve či tri desaťročia na svoje zisky, ako napríklad vo fondoch a iných klasických investičných nástrojoch.

Pozrite si podrobné informácie kliknutím na tlačítko "Chcem vidieť videoprezentáciu" 
Prístupový odkaz na prezentáciu vám pošleme na vašu e-mailovú adresu.
Spolu s odkazom vám bude sprístupnená aj stránka s najčastejšími otázkami. 
Pozrite si, na akých projektoch sa môžete podieľať a ako z nich dokážete profitovať. 
V konečnom dôsledku investori zlepšujú životné prostredie a zdravie ľudí, čo je veľmi ušľachtilý cieľ spoločnosti.

Kto som a prečo uvádzam tieto skutočnosti?

Mnohí ma poznáte, ak ste moji priatelia, obchodní partneri z podnikania, investičnej činnosti, či moji klienti z privátneho bankovníctva. 
Pre Vás ktorí ma ešte nepoznáte, si dovolím predstaviť sa:
Volám sa Vojtech Križan, som podnikateľ, poradca, manažér a spolumajiteľ firmy Dolton s.r.o.

Okrem svojej podnikateľskej činnosti sa posledných 10 rokov intenzívne venujem financiám a investíciam. Veľa som študoval, prešiel som prakticky celým kapitálovým trhom a vypracoval  som sa až do úrovne privátneho bankovníctva v Rakúsku. Posledné 4 roky som poskytoval investičné poradenstvo podnikateľom a solventným klientom, prestížnej rakúskej privátnej banky so sídlom v LINZI.

Práve tieto kontakty ma doviedli k novej príležitosti, ktorej som sa rozhodol naplno venovať a ukončiť svoju kariéru v rakúskej banke. Chcem tu zmysluplne využiť svoje skúsenosti a podporiť myšlienku a cieľ tejto novej spoločnosti v pozícií manažéra. Jej názov na tejto stránke zámerne neuvádzam, pretože toto nie je oficiálna stránka spoločnosti, ktorú predstavujem.

Myslím si, že aj ľudia na Slovensku si zaslúžia vidieť tút príležitosť a rozhodnúť, či chcú byť súčasťou niečoho, čo je prínosné aj pre investorov, aj pre životné prostredie, aj pre zdravie ľudí.
Keď spoznáte všetky podrobnosti, rýchlo porozumiete, prečo som sa takto rozhodol.

 

Možno uvítate ešte pár užitočných finančných poznatkov navyše :

Ak držíte svoje úspory doma, či v bežnej banke, tak teraz zbystrite pozornosť ! 

Peniaze strácajú svoju hodnotu!  
Môže za to inflácia. Niektorí ľudia si neuvedomujú, že dlhodobá priemerná inflácia je približne mínus 3 % ročne. (p.a.) 
Znamená to, že pokiaľ naše peniaze nepracujú minimálne s trojpercentným úročením, strácajú svoju hodnotu.
Držať peniaze v banke s nízkym, aj keď garantovaným výnosom +/-1% p.a, znamená, mať ročnú stratu mínus 2 % !
Za desať rokov je to mínus 20 % a to ešte garantovane !!!  Presne takto "gazduje" mnoho Slovákov... 
Verím, že Vy k nim nepatríte.

Mnohí z nás sporia, ale neinvestujú. Boja sa rizika, nevedia ako fungujú výkonné investičné nástroje, nemajú finančné znalosti, alebo sa o svoje financie proste nezaujímajú. Ďalší žijú "z ruky do úst", nemajú rezervu a odchádzajú do penzie s nijakými, alebo iba s malými úsporami a so žalostne mizerným dôchodkom a často aj so slzami v očiach, pretože už vedia, že ich čaká iba živorenie...

Receptom je: Neustále sa vzdelávať! Ukončením školy sme poňali iba zlomok múdrosti a o financiách toho spravidla vieme najmenej... Paradoxne, práve tie však potrebujeme najviac !

Veľkou chybou je - "neinvestovať"... hneď uvidíte prečo.

Za znásobenie investície môžu tieto tri základné elementy,
dobre je vedieť, že zvýšením ktoréhokoľvek z nich sa zvyšuje aj miera výnosu. Sú to:

 PENIAZE x ČAS x ZLOŽENÝ ÚROK,  násobia investíciu

Preto, ak si myslíte, že máte pred sebou dlhodobý investičný horizont* (desiatky rokov), konajte IHNEĎ, pretože:

* 100 € mesačne ...................  x 35 rokov =   42.000 € ....... to je šetrenie
*  100 € mesačne x   8 % úrok x 35 rokov = 215.635 €, ...... to je investovanie (lepšie akciové* fondy)
*  100 € mesačne x 12 % úrok x 35 rokov = 551.083 €  ....... to je už veľmi dobré investovanie (Bluechips*)
* 0,00 € mesačne x 100 % úrok x 35 rokov = 0,00...              Ak nič nedáte nič nemáte... a toto je hazard !

Možno ste svoj čas už prešvihli... no, nemali by toto vedieť hlavne Vaše deti ?  

Tieto príklady majú jednu vec spoločnú a tou je dlhodobý investičný horizont. Rádovo desiatky rokov...

Avšak príležitosť, ktorú môžete vidieť v prezentácií,  je výnimočná a jedinečná nielen svojou výnosnosťou, ale najmä krátkodobým až strednodobým investičným horizontom.  

Znamená to, že značné výnosy môžete dosiahnuť už aj v prvom, či druhom roku investovania.
A práve preto tento sektor podnikania patrí do portfólia investora, ktorý chce lepšie diverzifikovať a zarobiť už v krátkom čase. Čiže ak nechcete čakať dve či tri desaťročia na svoje zisky v  klasických investičných nástrojoch, pozrite si prezentáciu a v kľude si zvážte možnosti, ktoré ponúka. Môže sa stať, že natrvalo vyriešite svoju finančnú situáciu. Samozrejme nič nemusíte, iba môžete...

Nič netrvá večne a každá vlna úspechu, (ale i neúspechu), raz pominie. 

Tisícky podnikateľov doplatili na fakt, že všetko investovali do svojej firmy. Nebudovali si bokom ďalší príjem, ani rezervu a v kritickom čase, nemali záchranný kapitál.  

Každé EURO je možné počas aktívneho života pohodlne zhodnotiť na 70 až 100 násobok jeho hodnoty.
To dokážu dobré investície, zložený úrok a čas.
To je vážny dôvod, prečo v časoch, keď sa nám darí, nehýriť a nerozhadzovať, ale radšej investovať viac !

A HLAVNE, NEPANIKÁRTE V ČASOCH KRÍZY !

Každá kríza je aj jedinečná príležitosť, ako zarobiť. V časoch krízy dochádza k obrovskému preskupeniu majetku od tých "ktorí nevedia" k tým "ktorí vedia". Neskúsení ľudia ľahko podliehajú panike, keď vidia, že klesá hodnota ich investícií. Predávajú svoje podiely v čase, keď je ich hodnota nízka a tak prichádzajú o majetok. 

História však preukázala, že každá kríza je iba prechodné obdobie k ďalšiemu rastu!

Pozrite si v grafe všetky svetové krízy, ich trvanie a následný vývoj investície.
Z grafu jednoznačne vyplýva, že vhodný čas na investovanie je nielen v krízach, ale vždy, keď máme peniaze.

Najviac totiž záleží iba na dobe trvania investície !!! 

Investovaním v čase poklesov je však samozrejme možné dosiahnuť ešte vyššie zhodnotenie.

Viete, že ...

 • Krízy prichádzajú pravidelne ?
 • Za posledných 40 rokov sa vyskytlo viac ako 6 veľkých kríz na akciových trhoch, z ktorých každá spôsobila na burzách cenných papierov priemerný pokles cien približne o 42 %?
 • Priemerná doba trvania klesajúcich krízových období bola 9 mesiacov?
 • Po krízach sa väčšinou pozorovali viacročné akciové BOOM , čiže expanzie a hodnoty investícií sa zdvojnásobili zo svojho minima dokonca už po jednom roku?

Z toho všetkého vyplýva, že aj keby ste investovali pred jednou z najhorších šiestich kríz, stále by ste boli dnes jednoznačne v pluse. 

Aj táto kríza samozrejme prebehne a ako každá kríza zanechá stopy víťazov a porazených...

Pohľad na výsledky dlhodobých investícií ukazuje, že načasovanie investičných rozhodnutí ovplyvní investičný výsledok o menej ako 5 percent.

"Najlepší čas na investovanie je teda vtedy, keď máte peniaze. História ukazuje, že nie je dôležitý moment kedy s investíciou začnete, ale podstatná je jednoznačne dlhodobosť.“

Vysvetlivky:

Venture capitál je rizikovejší, avšak preukázateľne najvýkonnejší krátkodobý až strednodobý nástroj kapitálového trhu. Dokáže prinášať i desaťnásobky vstupnej investície, ale rovnako môže priniesť aj stratu. Riziká v tomto sektore sa znižujú diverzifikáciou a ďalšími účinnými mechanizmami. (Viac v časti "Riziko")

Princíp venture capitálového investovania je jednoduchý:  Existuje množstvo zaujímavých a užitočných vynálezov,  projektov, patentov a technológií, ktoré nikdy neboli realizované. Niektorí investori, či investičné spoločnosti tieto zaujímavé patenty a projekty cielene vyhľadávajú a s pomocou vlastného kapitálu, prípadne kapitálu od ďalších súkromných investorov, solventných ľudí, či  inštitúciií,  podporujú ich dokončenie a realizáciu. 
Dokončené diela potom odpredajú zvyčajne za mnohonásobok ich vstupnej hodnoty. Na zisku potom profitujú všetci tí, ktorí sa na realizovaných dielach finančne podieľali. 

História venture capitálu. Tento sektor funguje takmer 130 rokov. Asi prvá, historicky zaznamenaná venturecapitálová investícia, je vynález röntgenovho prístroja v roku 1895. Banky tento vynález odmietli financovať.
Jeho realizáciu však začali podporovať kolegovia, nadšenci a priatelia vynálezcu. Po dvoch rokoch bol prístroj dokončený. Výroba a predaj prístroja im priniesla vysoký zisk. Výroba röntgenových prístrojov pokračuje a stále prináša zisky, aj keď dnes už možno iným investorom.

Venture capitál a jeho potenciál. Pokiaľ sa medzi bežnými projektami vyskytne aj nápad, patent, či projekt s globálnym prínosom a využitím, ako sú napr APPLE, GOOGLE, FACEBOOK, UBER, či český AVAST, alebo liek na HIV, tak v takom prípade môžu byť zisky nevýčisliteľné ! 
Vysoká výnosnosť tohto sektoru je dôvodom, prečo venture kapitál vyhľadávajú solventní investori, a napriek vysokému riziku držia časť svojho kapitálu aj v tomto sektore. Všeobecne odporúčané je držať v tomto sektore približne 10 % svojích investícií.
Dôvodom je, že "keď sa zadarí" tak aj pomerne nízku investíciu pocíti investor veľmi výrazne !
Prístup k venturecapitálovým investíciam mali doposiaľ len veľmi solventní investori, pričom minimálna možná investícia napríklad v Amerike začínala na stovkách tisíc dolárov. 

Bluchipsové* investície, podľa Wikipédie, sú prvotriedne, "spoľahlivé" cenné papiere (najmä akcie); s ich kúpou sa spája menšie riziko. Konkrétne môže ísť buď o akcie podnikov s (dlhodobo) vysokým obratom a vysokou trhovou kapitalizáciou, alebo o akcie veľkých, miliardových, medzinárodne uznávaných koncernov.
(Napríklad TCC - Top Company Concept v privátnom bankovníctve, je spoplatnený, avšak značne spoľahlivý a výkonný nástroj profesionálnej správy majetku, pre dlhodobé investície, dosahujúci dvojciferné zhodnotenie. Pre viac info ma prípadne môžete kontaktovať. Som autorom dokumentu TCC, ktorý ste si mnohí stahli z mojej poradenskej stránky. Aj keď už nepracujem v privátnej banke,  môžem Vám sprostredkovať investičné poradenstvo u mojích bývalých kolegov 0905440638)

Akcia je druh cenného papiera, s ktorým sú spojené práva jeho majiteľa podieľať sa na riadení, zisku a likvidačnom zostatku akciovej spoločnosti tak, ako to určuje Obchodný zákonník a stanovy akciovej spoločnosti.

Diverzifikácia* je najdôležitejšiejšie slovo múdreho investora. Znamená  rozloženie, rozprestrestrenie. V investíciach sa týmto výrazom označuje rozdelenie investovanej sumy do viacerých investičných nástrojov, čím sa úmerne znižuje riziko.
Ľudovo to znamená: "nikdy nemať všetky vajíčka v jednom košíku".
Pod pojmom "jeden košík" je možné chápať aj celé Slovensko. A viacerí vieme prečo... 
Diverzifikáciu je možné chápať aj vo vzťahu k príjmom. Vždy je dobré vytvoriť si niekoľko zdrojov, na sebe nezávislých príjmov.

p.a.  „per annum“, tento pojem je používaný v súvislosti s úrokovou sadzbou, pri úveroch a vkladoch a znamená „za rok“.

Úrok je príjem (dôchodok) plynúci z kapitálu, je základnou formou výnosu z kapitálu. Je to cena za získanie peňazí niekoho druhého, túto sumu musí zaplatiť dlžník veriteľovi.

Zložený úrok, je úrok pripísaný k investícií, ktorá sa navýši o hodnotu úroku. Ďalší úrok sa už počíta z tejto navýšenej investície a to sa neustále opakuje. Exponenciálne tým narastá hodnota investície. (S pribúdajúcim časom sa znásobuje). Najviac tu pracuje fenomén času. Albert Einstein ho nazval ďalším divom sveta.        

Investičný horizont je obdobie, počas ktorého investor nebude potrebovať investované prostriedky, a počas ktorého budú peniaze investované v niektorom investičnom nástroji. Podľa dĺžky investičného horizontu sa vyberajú typy investičných nástrojov. Investičný horizont môže byť krátkodobý do 1 roka, strednodobý od 1 do 5 rokov, dlhodobý od 5 rokov a viac.
Dĺžka investičného horizontu je jedným z kľúčových elementov, ktorý výrazne ovplyvňuje výšku zhodnotenia investície.

Riziko. Vždy a všade existuje riziko, že môžeme prísť o všetky peniaze. Finanční poradcovia sa toto často bránia otvorene povedať v strachu, že prídu o investora. Áno, fakt je taký, že môžeme kedykoľvek prísť o všetky peniaze. Je jedno, či ich máme vo vrecku, doma v trezore, v nehnuteľnostiach, v investíciach, alebo garantované v tej najlepšej banke. Vždy môžeme prísť o svoje peniaze. Taký je  fakt !!! ... 
Môže sa stať, že pozajtra do zeme narazí asteroid, a zničí všetko živé. Môže sa stať, že ľudstvo vymrie na covid 19, alebo na iný vírus, ktorý možno príde neskôr. Môže sa stať, že unikne rádioaktivita z jadrovej elektrárne a budeme sa musieť trvalo odsťahovať z územia Slovenska a zanechať tu nehnuteľnosti a celý svoj majetok podobne, ako v Černobyle ... Môže sa stať iná katastrofa s globálnym dopadom... Môže sa stať, že narazíte na bandu podvodníkov... Čokoľvek sa môže stať... Táto možnosť tu vždy bola, je a bude. To je ten pesimistický pohľad. V 99 % prípadov sa ale nič také nestane.

Účinnou ochranou peňazí je ich rozloženie do viacerých sektorov a nástrojov, čiže diverzifikácia.

Riziko venture capitálu - aj vo venture capitálovom sektore v tom najpesimistickejšom prípade môže investor prísť o peniaze.
Môže sa stať, že sa nepodarí uskutčniť žiadny z projektov. Úspešnosť tohto sektoru totiž vždy závisí od kvality projektov, a ich počtu. Pokiaľ všetko stojí len na jednom projekte, tak je riziko vysoké. Ak je však v portf'óliu viacero projektov, úmerne sa znižuje riziko. Rovnako záleží aj na kvalite projektu. Aká je jeho perspektíva, aká je hodnota tímu, ktorý na ňom pracuje, prestíž, jeho perspektíva využiteľnosti, dopyt, dopad na ekológiu, zdravie, či výživu ľudí, či globálne rozšírenie. 
V tom optimistickejšom scenári však investor môže získať už v priebehu krátkodobého až strednodobého investičného horizontu*( vysvetlivky) aj niekoľkonásobky svojej investície. Preto, odporúčaná investícia do tohto sektoru je asi +/- 10 % celkového majetku.
Aj to stačí na to, že keď sa zadarí, tak to investor poriadne pocíti.
Pokiaľ by však o peniaze prišiel, nezrujnuje ho to a neskončí tragicky.

 

"Zaujímam sa o svoju budúcnosť, lebo v nej hodlám stráviť zvyšok života"                                                        

                                                                                                             Charlie Chaplin

PS: Pokiaľ ste čítali knihy od Kiyosakiho, a poznáte jeho CASHFLOW kvadrant, tak vedzte, že kúpou investičných podielov sa zaradíte okamžite a priamo do jeho štvrtej časti, medzi investorov, aj bez veľkého kapitálu. 

Ak Vám dáva tento obsah zmysel, zdieľajte ho so svojími známymi. Prečo?
Lebo ak sa zvýši finančná gramotnosť a životná úroveň jednotlivcov, rozbehne sa tým aj ekonomika, zamestnanosť a hospodárstvo. Budeme sa mať lepšie a cítiť sa bezpečnejšie všetci, pretože ľudia nebudú nútení kradnúť, aby prežili...