Aký napájací adaptér ?

Pre výber a správne použitie, sú rozhodujúce tieto tri parametre: Napájacie napätie prístroja,  prístrojom odoberaný prúd a polarita.

Napájacie napätie –  Každý prístroj je stavaný na napájanie určitým menovitým napätím, ktoré sa musí v rozsahu malých tolerancii dodržať. Závisí na tom výkon, spoľahlivosť a presnosť prístroja. Namiesto batérií, je možné prístroj napájať externým sieťovým zdrojom napätia, ktorý sa ľudovo nazýva „adaptér“, „napájač“, „nabíjačka „ a podobne. 

Tieto napájače čerpajú energiu z bežnej sieťovej zásuvky (230V) a premieňajú ju spravidla na nižšie napätie, rôznej veľkosti.
 Niektoré prístroje majú zabudovanú elektroniku, ktorá aj z vyššieho napätia, ktoré k prístroju pripojíme si toto napätie dokáže prispôsobiť a udržať – hovorí sa tomu stabilizovať.
No väčšina prístrojov túto elektroniku nemá  a preto sa musia napájať takým napájacím adaptérom, ktorý už v sebe takýto stabilizátor má.

Takýto napájač sa nazýva „stabilizovaný napájací zdroj“.

Stabilizovaný napájací zdroj (adaptér, napájač)

Prístrojom  odoberaný prúd je udávaný na štítku prístroja, alebo v návode k prístroju (v technických parametroch).


Vhodný adaptér je taký, ktorý dodáva rovnaké napätie vo V (voltoch), ako udáva prístroj, ktorý chceme napájať.
Prúd napájacieho adaptéra by mal byť vždy vyšší, ako je menovitý prúd napájaného prístroja (udáva sa v A – ampéroch, alebo mA – miliampéroch).

Na napájacom zdroji býva označené vstupné napätie (100 – 240 V AC) a tiež výstupné napätie (12V) a maximálny výstupný prúd (0,6A) a tiež polarita výstupného konektora (úplne dolu).
V tomto prípade je plus pól v strede DC konektora a mínus pól je na vonkajšej kovovej ploche.

Prílklad – stolová lampička má na štítku napísané 12V/ 350 mA. Použijeme teda adaptér, ktorý má 12V/ 500 mA. V praxi to znamená, že adaptér je schopný dodať požadovaný prúd (350mA), ktorý potrebuje stolová lampička a ešte má aj prúdovú rezervu (150 mA), to znamená, že adaptér nepôjde na plný výkon a nebude sa nadmerne prehrievať.

Iný príklad: Autochladnička, má na štítku napísané 12V/ 60W.  Tu nie je na prvý pohľad daný prúdový odber, ale celkový výkon vo wattoch (W).
Z výkonu si vieme jednoducho vypočítať prúdový odber takto:  Celkový výkon (60W) vydelíme napájacím napätím (12V) a dostaneme odoberaný prúd, v tomto prípade 5 A. Potrebujeme teda  adaptér, ktorý má menovité napätie 12 V a je schopný dodať prúd vyšší ako 5 A. Môže to byť kľudne aj 10 A, alebo viac, prístroj si odoberie vždy iba toľko, koľko potrebuje, nemusíme sa ničoho báť. Vzhľadom k veľkému prúdu bude aj veľkosť adaptéra väčšia a vyššia bude samozrejme aj jeho cena.

Polarita –  takmer všetky  bežné domáce prístroje, ktoré ako zdroj využívajú  akumulátory a batérie, sú napájané jednosmerným napätím (označenie DC),  ich konektory ( póly) bývajú označené znakom „+“ a znakom „-„ a výškou napätia vo voltoch. Kladný pól sa zvykne označovať aj červenou farbou, či vodičom s červenou izoláciou a záporný býva čierny.

Polarita a napätie  je udávaná aj na prístrojoch aj na napájacích  adaptéroch, alebo v návodoch k nim.

Polaritu a výšku napätia je potrebné  bezpodmienečne dodržať, lebo v opačnom prípade hrozí zničenie prístroja, alebo aj adaptéra !

Pokiaľ má adaptér na výstupe označenie AC, jedná sa o striedavé napätie a nesmieme ho k prístrojom s označením DC pripojiť, lebo by sa môhli zničiť.

Vačšina univerzálnych napájacích adaptérov je vybavená prepínačom, ktorým je možné nastaviť potrebné napätie, niekedy majú aj prepínač správnej polarity, alebo sadu výmenných vidličkových konektorov , ktoré sa dajú jednoduchým zasunutím vidlicového konektoru zapojiť tak, aby bola polarita správna, ale POZOR!, aj nesprávna, ak sa vidličkový konektor otočí o 180 stupňov, bude polarita opačná! Toto je potrebné dôkladne pozrieť a nastaviť podľa návodu. (Výmenné DC konektory vidíte na prvom obrázku)

Plus pól pripájame vždy na + a mínus pól na – !

Ak Vám bol tento článok užitočný odporučte ho svojím známym.

Možno Vás budú zaujímať novinky 2020, napríklad: Užitočné tipy pre Vašu bezpečnú domácnosť a firmu, na stiahnutie zatiaľ zdarma TU.

Vojtech Križan
Som obyčajný človek - podnikateľ, ktorý žije a tvorí na tejto planéte a v rámci svojich možností sa snaží pomáhať ľuďom aj mimo oblasť svojho podnikania. Viac o mne si môžete prečítať TU>>
Komentáre