Ako spoľahlivo spojiť prevrtaný kábel v stene

V mojom staršom článku, som písal, ako sa mi podarilo prevŕtať kábel poplašného systému a dnes vám ukážem, ako ho opraviť, čiže spojiť.

V prvom rade je potrebné vypnúť elektrické zariadenie, ktorého sa kábel týka, a to aj vrátane zálohového napájania, čiže akumulátora zariadenia, aby bol kábel bez elektrického potenciálu.

Kábel startšieho poplašného systému je spravidla medený 8 žilový, s priemerom 0,5 mm s farebne odlíšenými vodičmi. Je zvyčajne vedený pod omietkou, musíme ho teda  následne obnažiť opatrným vysekaním omietky okolo kábla v dostatočnej dĺžke. S káblom je potrebné narábať opatrne, aby sme ho nepresekli, nezlomili, neodtrhli a nenarobili ešte viac škody.

Najskôr opatrne vysekať omietku a obnažiť kábel

Keď máme kábel obnažený a očistený a povysávanú omietku, navlečieme naň tepelne zmršťovaciu bužírku, ktorou potom na konci práce kábel zaizolujeme. Bužírka musí byť tak dlhá, aby prekryla celé spojenie kábla a tiež musí mať dostatočný priemer, aby sa pomocné spojovacie vodiče do nej zmestili. Na obrázku nie je zachytená.

Následne si odizolujeme konce spojovaného vodiča v dľžke asi 0,5 cm.
Z kúska kábla rovnakého typu, odstrihneme pomocný predlžovací vodič potrebnej dĺžky, asi 6 až 8 cm a odizolujeme ho na oboch koncoch v dĺžke asi 2 až 3 cm. Odizolovaný koniec namotáme na trn – špendlík, alebo tenký klinček a vytvoríme tak tesnú špirálku, ako vidieť na obrázku.

Na pomocnom vodiči urobíme krátku špirálku, do ktorej ľahko zasunieme konce spájaného vodiča a potom zapájkujeme.

Do nej zasunieme odizolovaný koniec vodiča, spoj prepájkujeme a natiahneme naň tenkú zmršťovaciu bužírku, ktorú plynovým horákom zohrejeme a spoj tak spevníme a utesníme.

Spoje prepájkujeme a zaizolujeme teplom zmrštiteľnou bužírkou.

Rovnako postupujeme aj na opačnej strane, avšak izolačnú bužírku musíme navliesť ako prvú, lebo na spojený a zapájkovaný vodič by sme ju už nemali ako dostať. Museli by sme spoj odstrihnúť a postup opakovať znovu.  Takto postupujeme pri všetkých vodičoch. Dbáme tiež na to, aby sme spojili správne všetky vodiče, nezamenili jednotlivé farby vodičov a nespôsobili tak poruchu, ktorá by sa ťažko identifikovala.

Postupne pospájame všetky vodiče a potom systém vyskúšame.


Nakoniec na spojený kábel navlečieme kryciu bužírku, ktorú sme si naň na začiatku navliekli a tiež ju horákom zohrejeme a spoj utesníme. Je vhodné potom vyskúšať, či je kábel spojený správne a či poplašný systém funguje.

Nakoniec všetky spoje zaizolujeme a môžeme sadrovať.

Ak funguje, môžeme spojený kábel zasádrovať rýchlotvrdnúcou bielou modelárskou sádrou. Špachtľou vyhladíme povrch a po čiastočnom zatvrdnutí prejdeme povrch niekoľkokrát mokrou špachtľou a nakoniec ho rozotrieme do všetkých strán aj mokrým štetcom, čím dosiahneme to, že opravované miesto bude jednoliate a nebude nikde vidieť náš „murársky zásah“. Vrchná farba je už finalizácia a závisí od okolností. Dobrým riešením je po vytvrdnutí a dokonalom usušení sadry, čiže najsôr na budúci deň, premaľovať pôvodnou farbou, alebo namiešať rovnaký odtieň a vyskúšať ho na kúsku sadrokartónu, aby odtieň farby sedel. To je všetko. Spoje treba vždy zapájkovať cínom s dostatkom kolofónie, pretože nepocínovaný spoj by v stene časom zoxidoval a spôsoboval poruchy systému.
Ak sa Vám  tento postup páči, alebo Vám bol užitočný, zdieľajte ho so svojími známymi.

Vojtech Križan
Som obyčajný človek - podnikateľ, ktorý žije a tvorí na tejto planéte a v rámci svojich možností sa snaží pomáhať ľuďom aj mimo oblasť svojho podnikania. Viac o mne si môžete prečítať TU>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridaním svojho komentára súhlasíte so zásadami spracovania osobných údajov a dávate súhlas na zverejnenie komentára v takom znení aké ste vytvorili. Zásady spracovania osobných údajov